Kültür Sanat Çalışma Grubu

Kültür Sanat Çalışma Grubu

Amaç / Kapsam

  • Kültür Sanat Çalışma Grubu PDOK bünyesinde aylık olarak çıkarılacak olan derginin oluşturulması ve düzenlenmesi üzerine faaliyet gösterir. Dergide eğlence, sanat ve bilimsel içeriklerin yanı sıra güncel içerikler bulunması hedeflenmektedir.
  • Kültür Sanat Çalışma Grubu içerisinde PDOK Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri’nin ve sekreterlik üyelerinin bulunduğu PDOK Yayın Kurulu’nun yanı sıra üniversite temsilcileriyle sekreterlik üyeleri bulunur. Derginin tasarımını Basın Yayın Sekreterliği’ndeki grafik tasarımcı üstlenir.
  • Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun göstereceği faaliyetler yalnızca Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanını değil tüm ruh sağlığı alanını kapsayacak geniş bir kitleye hitap etme hedefindedir.

Görevler

Yayın Kurulu, sorumluluğunda olan kişileri koordine eder ve birlikte içerikler üretirler.

Kültür Sanat Çalışma grubu içerisinde oluşturulacak dergide her ay farklı bir sanat akımı üzerinden içerikler hazırlanır. Sanat akımı tüm grup üyelerinin katıldığı toplantıda belirlenir. Belirlenen sanat akımıyla ilgili genel bilgiler verilerek tablo, mimari eserler, tiyatro, edebiyat vb. alanlarda incelenir. Her ay bir ölçek belirlenip yorumlamasıyla birlikte verilir, çeşitli konularda hazırlanan infografiklerle görsel açıdan bir zenginlik sağlanarak hap bilgiler sunulur.

Duygu ve değerlerin daha geniş bir perspektiften tanınması için duygu çarkı ve değerler örneklerle verilir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik dünyasında güncel gelişmeler  derlenip okuyuculara sunulur. Müzik ve  psikolojiyi buluşturan kısımda şarkı analizleri yapılır. Her ay “İnanır Mıydınız” köşesinde ilginç bilgiler verilerek çeşitli araştırmalar sunulur. Bilenen masallar toplumsal cinsiyet eşitliğine göre uyarlanarak yeniden derlenir. Konuk Yazar bölümünde sanat akımına uygun bir konuda alanımızdaki hocalardan dergimize bir yazı yazması istenir. Yapılan tüm içeriklerden hazırlanan sorularla bulmaca oluşturulur.

Editörler, yazar grubunun yaptığı çalışmaları denetler, yazıları inceleyip geri bildirim verirler.

Tüm içerikler hazırlandıktan sonra grafik tasarımcı derginin tasarımını yapar. Tasarım tamamlanıp dergi paylaşıma hazır olduğunda Basın Yayın Sekreteri tüm platformlarda paylaşımları gerçekleştirir.